کد خبر: 37693

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۰:۰۵

              

نشست ستارگان محراب در شهر”ری” برگزار شدپایگاه خبری دقت -بیست و یکمین نشست ستارگان محراب، ویژه بزرگداشت آیت الله شیخ محمد تقی بافقی در مسجد جامع آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری دقت: به نقل از روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان ری، بیست و یکمین نشست از سری سلسله نشست های ستارگان محراب، ویژه بزرگداشت آیت الله شیخ محمد تقی بافقی باحضور معاون استاندار تهران و فرماندار شهرستان ری، مسوولین شهرستان، ائمه جماعات و خیل پرشور مردم مومن و انقلابی شهرستان ری باسخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی قمی و مداحی حاج داود شفیعی در مسجد جامع  آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی قمی طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: آیت الله بافقی عالمی با تقوا و مبارزی پرتلاش بود که با اعمال منکر رضاخان مبارزه می کرد.

وی افزود: آیت الله بافقی هنگام تحویل سال ۱۳۰۷ که مصادف با ۲۷ رمضان بود، در مسجد بالاسر قم مشغول خواندن دعای ندبه بود که همسر رضا شاه بدون حجاب وارد حرم حضرت معصومه (س) شد و این عالم مجاهد که بسیارغیور و آمر به معروف و ناهی از منکر بود، دعای ندبه را قطع کرده و همسر شاه را نسبت به بی حجابی در مکانی مقدس نهی از منکر می کند.

حسینی قمی ادامه داد: در پی این اتفاق رضاشاه شخصا به قم آمده، تولیت آستان را توبیخ وآیت الله بافقی را مورد ضرب و شتم قرار داد و شش ماه  زندانی کرده سپس به شهرری تبعید کرد.

این کارشناس مذهبی در بیان ویژگی هایآیت الله بافقی به اعتقادات ایشان اشاره کرد و گفت: ایمان، تقوا، معنویت و توسل در زندگی این عالم ربانی بسیار دیده می شود چنانکه در زمان اقامتشان در عراق، شب های پنجشنبه در مسجد سهله تا صبح به عبادت می پرداخت و صبح پیاده به کربلا می رفت.

حسینی قمی دیگر ویژگی این مجتهد را خدمتگذاری ایشان دانست و گفت: در امر خدمت به دین اهتمام جدی داشت و در تاسیس حوزه علمیه قم و احیای مسجد جمکران نقش تاثیرگذاری داشت.

وی تسلیم و رضایتمندی را یکی دیگر از خصوصیات آیت الله بافقی ذکر کرد و افزود: ایشان ۱۲سال آخر عمر خود را در بستر بیماری به سر برد ولی هیچوقت ناشکری نکرد و همیشه راضی و تسلیم امر خداوند بود.

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: در زمان حکومت پهلوی فرمانداری قم با صدور اعلامیه امربه معروف و نهی از منکر را ممنوع کرده بود و با این وجود عالمانی همچون آیت الله بافقی به این فریضه می پرداختند ولی در جامعه امروز و در حکومت انقلاب اسلامی به این امر واجب کمتر عمل می شود.

وی با تاکید بر “نهی از منکر” در جامعه اظهار داشت: فقط واکنش نسبت به منکرهای کوچک کافی نیست، بلکه در کنار بدحجابی ها، به منکراتی مثل رشوه خواری، رباخواری، اختلاس و … نیز پرداخته شود.

در پایان این مراسم از تمثال آیت الله بافقی رونمایی شد و در مسجد این بزرگوار نصب خواهد شد.

PrintFriendly and PDF
PrintFriendly and PDF
ارسال دیدگاه